MOBİLYA ALIŞVERİŞİNE ÇIKARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 MADDE!


Yeni bir eve sahip olmak, yeni bir hayata başlamak gibidir. Evinize alacağınız mobilyalar ise yeni hayatınızın ruhunu belirler. Mobilya alışverişi yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor, çünkü bu noktalar hayat kurtarıyor! Peki bu alışverişe çıkmadan önce ve alışveriş sırasında neler yapmalı ?

Metreleri Hazırlayın !

Salón : İskandinav Oturma Odası Dröm Living

 

Mobilya seçimi yaparken yaşadığınız evin büyüklüğünü göz önüne almanız gerekiyor. Alışverişe çıkmadan önce mobilyaları koyacağınız alanların ölçülerini almanız, sizi sonrasında yaşayabileceğiniz sorunlardan kurtarıyor. Evde bulunan, ilk bakışta fark edilmeyen kolon bölümleri mobilyaların yerleştirilmesinde fark yaratıyor, mutlaka onları da göz önüne almalısınız. Bayılarak aldığınız mobilyaların eve sığmadığını ya da zar zor sığdığını görmek istemezseniz tabii ki! Örneğin salonunuza koltuk takımı seçiyorsanız, eşyalar salona yerleştikten sonra size yeteri kadar bir alan kaldığından, ortamı daraltmanın aksine ferahlattığından emin olmalısınız. İçeriye girdiğiniz anda içiniz çiçekler açmalı!

 

Renk Uyumuna Dikkat !

Jugendstil Wohnung/ Endetage/ Harvestehude/ Hamburg/ Esszimmer : Modern Yemek Odası Studio Stern

Eğer mobilyalardan önce perde ya da halınızı seçtiyseniz, alacağınız mobilyaların bunlara uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Yatak odanızda ya da salondaki bütünlüğü sağlayan en önemli noktalardan biri renk uyumudur. Göze güzel gelen ortamlardaki ufak detaylar aslında renk uyumları ile sağlanır. Bu tezat renkleri bir arada kullanmak da olabilir, soft renkler üzerinden giderek bir dekor oluşturmak da olabilir, tamamen zevkinize bağlı…

 

Eviniz Ruhunuzu Yansıtsın !

Eklektik Oturma Odası 松島潤平建築設計事務所 / JP architects

 

Nasıl ki üzerinize giydikleriniz aracılığı ile ruhunuzu yansıtıyorsanız, evinize aldıklarınız da sizi anlatmalı. Bu yüzden öncelikle konseptinizi belirlemelisiniz. Alacağınız her parça diğer alacağınız parça ile uyumlu olmalı. Alışveriş yapmadan önce gözünüzün önüne getirmelisiniz evinizin son halini. Böylece gereksiz mobilyalar ya da aksesuarlar alarak bütçenizi boşa harcamamış olursunuz. Hem de “eh ben nereye koyacağım şimdi bu vazoyu, hiçbir yere uymuyor?” demenin önüne geçersiniz. Bu noktada alışverişe çıkmadan önce araştırma yapmakta, fikir edinmekte fayda var. Klasik görünümden vazgeçemiyorsanız, klasik çizgide ürünler, modern bir konsept istiyorsanız buna uyumlu parçalar edinmeniz gerekir.

Modern Oturma Odası AL ARCHITEKT

 

İhtiyaç Listesi Yapın!

Детская : Endüstriyel Çocuk Odası Дарья Баранович Дизайн Интерьера

Mobilyalarınızın ihtiyaçlarınızı karşılamasına dikkat ederek alışverişe çıkmalısınız. Bunun için tabi ki ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Yatak odası için alışverişe çıkarken, sırf beğendiğiniz için tüm kıyafetlerinizi almayacak bir dolap satın almamalısınız. Tabi, kıyafetlerinizin düzenli ve ütülü kalmasını istiyor veya kaybolmasını istemiyorsanız. Unutmayın, her gün kullanacağınız bu ürünler hayatınızı kolaylaştırabilir, bu sizin elinizde. Yapacağınız yanlış tercihler yüzünden hayatınızı zorlaştırabilirler de. Bunu evin tüm mobilyaları için düşünebilirsiniz, çok fazla kitabınız varsa ya da okumayı çok seviyorsanız ileride alacağınız kitaplar için de, gereken büyüklükte bir kitaplık almanız veya yaptırmanız gerekir.

Modern Oturma Odası Susanna Cots Interior Design

 

Kaliteli ve Sağlam Ürünler Seçin !

Eklektik Oturma Odası P+0 Arquitectura

Evinizi giydirirken ürünlerin kaliteli malzemelerden yapılması, çok severek aldığınız mobilyalarınızın en güzel anlarınıza uzun yıllar eşlik etmesini sağlayacaktır. Salon takımlarının hangi kumaşlardan yapıldığı, çevre dostu malzemeler kullanılması, leke tutmayan kumaşların varlığı, kimyasal madde kullanılmamış olması hayatınızı kurtaracak noktalardan birkaçıdır sadece.

F.G. EVİ : Modern Giyinme Odası Kerim Çarmıklı İç Mimarlık

 

Yani, “hadi gidip mobilyalarımızı alalım” demeden önce ihtiyaçları belirlemeniz, zevkinize göre istediğiniz konsepti oluşturmanız, araştırma yapmanız evinizi bir yuvaya dönüştürmenizde oldukça etkilidir. Sonrasında gönül rahatlığı ile sevdiklerinizi evinizde ağırlamak, her gün işten eve koşarak gelmek istiyorsanız tabi!

 

BONUS MADDE;

Modern Oturma Odası Keir Townsend

 

Yoğun çalışma saatlerine sahipseniz ve tüm bunlarla uğraşacak vaktiniz yoksa, bu konuda işinin ehli olan ve bütçenize uygun iç mimarları araştırabilir, tüm taleplerinizi ona söyleyerek ve sadece süreci takip ederek bu dönemi çok daha rahat geçirebilirsiniz. Profesyonelliğin dokunuşu sayesinde eviniz bambaşka bir havaya bürünebilir ve yukarıda saydığım tüm maddelerin kendiliğinden oluşabileceğini fark edebilirsiniz.

Modern Evler ADI / arquitectura y diseño interior

 

Yazı; Dilara Coşkun

COMMENTS

Yorum Yap

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>