LIVING LAB İLK KEZ BAŞAKŞEHİR’DE!


Türkiye’de ilk kez Başakşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yapacağı “Dünya Living Lab Günleri” başlıyor. 25-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında düzenlenecek zirve, dünyanın öncü şehirlerindeki Living Lab’lerde üretilen teknolojik ürünleri ve teknoloji devlerini Başakşehir’de buluşuyor.

Türkiye’nin ilk ENoLL (European Network of Living Labs) üyesi olan ve dünyada sadece 380 tane bulunan Living Lab (yaşam laboratuvarı) merkezlerinden birini kuran Başakşehir Belediyesi Dünya Living Lab Günleri’ne ev sahipliği yapacak.

Dünya Living Lab Günleri!
Bu yıl ilk kez ülkemizden Başakşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yapacağı ve dünya genelinde yılda bir kez ENoLL Ağı’na bağlı tüm Living Lab’lerin (Yaşam Laboratuvarı) bir araya geldiği zirvede;  interaktif oturumlar, çalıştaylar, canlı tartışma panelleri, kültürel ve teknik gezi etkinliklerini gerçekleştirilecek. Girişimcilik, akıllı şehircilik ve akıllı yaşam konseptleri üzerine dünya çapında Living Lab’ler tarafından geliştirilmiş modeller, teoriler ve teknolojilerin paylaşıldığı etkinlikler boyunca, katılımcılar, konusunda söz sahibi kişilerin ve dünyanın öncü şehirlerinin de deneyimlerini edinme fırsatı bulacaklar. Ayrıca dünya genelindeki Living Lab’lerin geliştirmiş olduğu teknolojik ürünler ve hizmetler de mini bir fuarla teknoloji meraklılarının karşısına çıkacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin sponsorluğunda; TTNet, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Startup Bootcamp İstanbul, Starters Hub, Istanbul Design Factory, FonGoGo kuruluşlarının desteğiyle düzenlenen zirvede, dünya çapındaki en büyük Living Lab’ler Türkiye’de ilk kez Başakşehir Belediyesi ev sahipliğinde bir araya gelecek.
Birçoğunuz şimdi Living Lab nedir diye soruyor olabilir.
Hemen sizlere kısaca açıklıyorum. Bilişim teknolojileri ve tasarım konulu ürün ve hizmetlerin, gerçek yaşam ortamında, gerçek kullanıcılarla test edilebileceği ve geliştirilebileceği ortamdır.

Living Lab toplumun, yeni ürün ve hizmetlerin gerçek katma değerlerini görmesini sağlayan bir deneyim, araştırma ve inovasyon ortamıdır.

Kısaca sizlere şöyle açıklayabilirim. Bu alanlarda fikri olan herkese kapıları açık olan bu merkezde girişimciler ve gençler projelerini geliştirip hayata geçirebiliyor.

Living Lab’in düzenleneceği Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi binası 1 Gb hız kapasiteli fiber optik internet altyapısına ve Gold seviyede LEED Yeşil bina  sertifikasına sahip.

Hadi bu inovasyon ve teknoloji merkezini biraz daha yakından tanıyalım.

Diyelim ki sizin de bu alanlarda bir fikriniz var ve gerçekten başarılı olacağını düşünüyorsunuz ama bunu geliştirecek ortamınız ya da imkanınız yok. Sizi hemen Fikir Potası‘na alalım. Başakşehir Living Lab websitesinde bulunan Fikir Potası bölümünde fikirleriniz bir potada toplanıyor. Fikrinize ait ihtiyaçları, hedef kitlenizi ve fikriniz hakkındaki pek çok detayın bilgisini bu potaya dahil ediyorsunuz.

Başvurunuz kabul edildiği takdirde bu merkezde projenizi üretebiliyor, denemelerini yapabiliyorsunuz.

Başakşehir Living Lab kapsamında düzenlenecek etkinliklerin tümünü görmek için sizleri Başakşehir Living Lab websitesine alalım.

Açıkçası tüm belediyelerin bu tür merkezlerle gençleri ve girişimcilere destek olması gerektiğine inanıyor, Başakşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum.

Başakşehir Living Lab’i FacebookTwitter, Instagram LinkedIn Google+ ve YouTube  sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

 

Müge Keçeci

Yorum Yap

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>