KAMPÜSTE SENFONİK AKŞAMLAR’ ALTINCI YILINDA BATI MARMARA YOLUNDA!


Yürüttüğü proje ve kurduğu platformlarla Türkiye’de kültür-sanatın gelişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Doğuş Grubu, 2007 yılından bu yana üstlendiği Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ana sponsorluğu kapsamında, 6 yıldır sürdürdüğü ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ (KSA) projesini bu yıl yine farklı şehirlerine taşıyor.

CSO’yu bugüne kadar gitmediği illere götürerek, bu illerde bulunan üniversiteler aracılığıyla gençlere ve bölge halkına klasik müziği sevdirmeyi hedefleyen turne kapsamında, bu yıl 5 il ziyaret edilecek. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale ve Balıkesir’de düzenlenecek ve ücretsiz gerçekleşecek 5 konserde 4 bini aşkın müziksevere üniversite kampüslerinden ulaşılması hedefleniyor.

IMG_0002

Çoksesli evrensel müziğin Türkiye’de yaygınlaştırılması için çeşitli projeler üreterek klasik müziğin daha fazla insan tarafından tanınıp sevilmesini hedefleyen Doğuş Grubu, ana sponsoru olduğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte yürüttüğü ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ turnesinin altıncısını Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale ve Balıkesir’e taşıyor.

ÇUKUROVA DEVLET SENFONÝ ORKESTRASI'NIN (ÇDSO) DÜZENLEDÝÐÝ KADINLAR GÜNÜ KONSERÝ ÝÇÝN ADANA'YA GELEN DÜNYACA ÜNLÜ PÝYANÝST ÝDÝL BÝRET, BÜYÜK ÝLGÝ GÖRDÜ. (HASAN METÝN/ADANA-ÝHA)

Dünyada bugüne kadar kesintisiz devamlılık sağlamış, en köklü senfoni orkestralarından biri olan CSO, Doğuş Grubu ve üniversitelerin iş birliği ile 9-14 Kasım tarihleri arasında 5 şehirde konser düzenleyecek. Etkinlik süresince, CSO hem üniversitelerde öğrenim gören gençler hem de bu şehirlerde bulunan klasik müzik tutkunları ile buluşacak. Doğuş Grubu, altıncı yılına giren bu önemli projeyle CSO’yu daha önce ziyaret etmediği ya da uzun süre önce ziyaret etme fırsatı bulduğu illerdeki klasik müzikseverlerle buluşturmayı ve bu sayede klasik müziğin ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor. CSO, bugüne kadar Kampüste Senfonik Akşamlar Projesi kapsamında 24 ilde 26 bini aşkın öğrenciye ulaştı. Bu yıl ise 5 ilde gerçekleştirilecek konserlerle 4 bini aşkın klasik müziksevere ulaşılması hedefleniyor.

Cihat AŞKIN
Cihat AŞKIN

CSO’nun bu yılki programı ise şöyle;

  • 9 Kasım Pazartesi Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi,
  • 10 Kasım Salı günü Kırklareli Üniversitesi,
  • 11 Kasım Çarşamba günü ise Edirne Bahçeşehir Koleji Salonu,
  • 13 Kasım Cuma günü Çanakkale 18 Mart Üniversitesi,
  • 14 Kasım Cumartesi günü Balıkesir Üniversitesi,
  • CSO; Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale’deki müzikseverlerle saat 19.30’da, Balıkesir’deki müzikseverlerle ise saat 17.00’de buluşacak.
İdil BİRET
İdil BİRET

CSO’ya verdiği fiziki iyileştirme desteğinin ardından kuruma olan desteğini sürekli hale getirmeyi amaç edinen Doğuş Grubu, klasik müzik kültürünü büyük şehirlerden Anadolu’ya taşımak ve buradaki gençlere klasik müzik sevgisini aşılamak amacıyla ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ projesini hayata geçirdi. 2009 yılından bu yana düzenlenen 5 turne ile 26 bini aşkın müziksevere ulaşan proje, önümüzdeki yıllarda da gençlere ve müzik severlere klasik müziği götürmeye devam edecek.

 

Dilara Coşkun

COMMENTS

Yorum Yap

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>