İSTANBUL’UN TARİHİ 5 RESTORANI!


Yemek bu toprakların en cazip noktalarından biri…

İstanbul ve yemek… Tüm Türkiye’den lezzetlerin buluştuğu bir sofra gibidir İstanbul. Senelerin birikimi, senelerin tarifleri şehrin büyülü sokaklarını aromaları ile büyüler. Bazıları vardır ki, senelerdir hep aynı yerde, hep aynı tatla kuşaklara enfes lezzetler sunmuştur.

Bu tür tarihleri koruyanlar da ödüllendirilmeli, daha çok tanıtılmalı, daha çok anlatılmalı ve korunmasının ne kadar önemli olduğunun kuşaklara anlatılması gerektiğine inanıyoruz ekip olarak. Çünkü onların bizim bu şehre ait olduğumuzu hissettiren yuvalarımız olduğuna, bize yaşadığımız yerin tarihini anlatan mekanlar olduğunu düşünüyoruz. Ve bu ve bu gibi işletme ve mekan sahiplerini tebrik ediyoruz.

İşte İstanbul’un en tarihi 5 restoranı!

Konyalı Lokantası!
konyalı

Konyalı Hacı Ahmet Doyuran tarafından 1897 yılında Sirkeci’de “konya Lezzet Lokantası” adı ile hizmete başlayan Konyalı Lokantası bugün 4’üncü kuşak temsilcisi Mehmet Eren Doğanbey tarafından ilk günkü özen ve titizlikle işletilmeye devam ediyor. Menüsünde Osmanlı mutfağının en hayran bırakan lezzetlerinin bulunduğu Konyalı Lokantası için Topkapı Sarayı’nın yolunu tutabilirsiniz.

Madam Despina!
madam-despina

Kurtuluşu bir Rum olan Madam Despina tarafından 1946 yılında kurulan Madam Despina, şehrin en eski meyhanelerinden biridir. Tarih kokan atmosferi aynı zamanda bir müze gibidir. Menüsü ise kurucusu Madam Despina’nın favori lezzetleri ile süslü. O kadar ünlüdür ki Madam Despina, Sezen Aksu’nun seslendirdiği Meral Okay’ın sözlerini yazdığı “Yine mi Çiçek” şarkısında bile adı geçer.

Hamdi Restaurant!
hamdi-restoran

Büyüleyici Tarihi Yarımada manzarası,  Türk mutfağının en enfes lezzetleri Hamdi Restoran’da buluşuyor. Hamdi Restoran’ın hikayesi 1960’lara dayanıyor. Urfa’dan İstanbul’ a gelen Hamdi Arpacı, Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nın yanında bir tezgah açar ve Urfa’da öğrendiği lezzetli burada pişirip satar. Dilden dile dolaşır tariflerinin lezizliği ve popülerliğinin artması ile bir binaya taşınır. Hamdi Restoran hala ilk açıldığı yerdedir.

Kanaat Lokantası!
kanaat-restoran

Tencere yemeklerinin en lezzetli adresidir Kanaat Restoran. 1933 yılında Üsküdar’da Bit Pazarı’nda açılan ve şu anki yerine 1955 yılında taşınan Kanaat Restoran Türk mutfağının en lezzetli tariflerinin sunulduğu önemli duraklardan biridir.

Hacı Abdullah!
hacı-abdullah-restoran

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Karaköy rıhtımında “Abdullah Efendi” adından bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı ile bizzat “Sultan II.Abdülhamit” tarafından verilir. Ülkeleri için İstanbul’a gelen heyetler bu restoranda ağırlanır. Lokanta 1915 yılında Karaköy’den İstiklal Caddesi’ne taşınır. Daha sonra 1940 yılında Sadri Alışık sokak’a Hacı Salih adıyla taşınır. Fakat daha sonra yine 1888 yılındaki adına geçiş yaparak yoluna devam eder, ustadan çırağa aktarılarak giden bu lezzet durağı. Lokanta menüsünde Osmanlı ve Türk mutfağının en önemli lezzetlerini  bir araya getirir.

Yorum Yap

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>