İSTANBUL’DA YÜRÜYÜŞ YAPABİLECEĞİNİZ 9 YER!


Sorunsuz uzun uzun kendini kulaklıklarındaki ritme kaptırıp yürümek isteyenler buraya!

Hepimiz sağlıklı bir yaşam düzeni oturtmak için çabalıyoruz. Beslenmemize dikkat ediyor fakat çoğu zaman en önemlisi olan sporu atlıyoruz. Havalar düzeldiğine, günler uzadığına göre artık hiçbir engelimiz kalmadı.

Şimdi en spor, en rahat kıyafetlerimizi giyip, kendimizi şehrin doğal yürüyüş parkurlarına atma zamanı.

Boğaz’ından ormanına işte şehirde en iyi yürüyüş yapabileceğiniz 10 yer…

Abbas Ağa Parkı
abbasaga-parki

Avrupa Yakası’nın en işlek ve merkezi semtlerinden olan Beşiktaş’ta bulunan park, bol oksijen sağlamakla birlikte asırlık ağaçları ile spor severleri kucaklıyor. Park içerisinde  yürüyüş yolunun yanısıra basketbol ve futbol sahaları da bulunuyor.

Zeytinburnu – Bakırköy Sahili
zeytinburnu

Park değil, tarihi yarımadaya yakın bir yürüyüş parkuru arayışı içerisindeyseniz en az 7 km’lik uzunlukta olan bu yürüyüş parkuru sizin için ideal.

Bebek – Ortaköy Sahili
bebek-ortakoy

İstanbul’un modern yüzünden yana kullanmak isterseniz tercihiniz Bebek – Ortaköy sahili olabilir. Hatta siz bu tura Rumelihisarı’ndan başlayarak mesafeyi daha da uzatıp keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Balat – Fener Yolu
balat

Tarihi yarımadada ve günyede Haliç, batıda ise Bizans surları arasında yer alan bu parkurda yürüyüş yaparken çevreyi gözlemleyerek parkurun nasıl bittiğini anlamayacaksınız. Özellikle gün batımında tercih edebilirsiniz.

Belgrad Ormanı
belgrad06

Şehrin oksijen deposu, büyüleyici atmosfere sahip Belgrad Ormanı içerisinde yer alan 6.5 km’lik yürüyüş parkuru yaz sıcağında dahi asırlık ağaçların gölgesinde serin serin keyifli bir yürüyüş yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Caddebostan Sahili
caddebostan

İstanbul’un Asya yakasında ikamet ediyor ya da orada yürüyüş yapmayı tercih edenlerdenseniz size önerilerimizden biri Caddebostan Sahili olacak. Bu sahil şeridi ayrılan bisiklet yolu ile bisikletlilerin de oldukça tercih ettiği bir parkur. Ayrıca parkurda bulunan göstergeler ile ne kadar yürüdüğünüzü de görebilirsiniz.

Fenerbahçe Parkı
fenerbahce-parki

Asya yakasında yürüyüş yapacaklar için bir adres daha! Caddebostan sahiline göre daha sessiz olan Fenerbahçe Parkı çok uzun değil ama burada yapacağınız yürüyüş ile doğanın ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Emirgan Korusu
emirgan

Boğaz’ın tarihi semtlerinden olan Emirgan’da bulunan koru içerisinde yer alan tartan zeminli koşu bandı sayesinde tıpkı Belgrad Ormanı’ndaki gibi ağaçların gölgesinde keyifli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Parka giriş ücretsizdir.

Yeniköy – Büyükdere
tarabya_sahil

Oldukça uzun ve yer yer semt arasına karışıp soluklanabileceğiniz, avrupa Yakası’nda birçok yalının bulundupu bir yürüyüş yolu. Yeniköy’ü geçtikten sonra Tarabya’da oldukça genişleyen ve Büyükdere’ye kadar oldukça ferah bir parkur sizi bekliyor. Diğer sahil şeritlerine göre oldukça sakin olan bu parkurda deniz esintisinin ferahlığı da cabası.

Artık hiçbir bahanemiz yok! Haydi şimdi yürüyüşe!

Ama tüm bunlara rağmen ben yine de spor salonuna gitmek isterim derseniz, İstanbul’daki En İyi 9 Spor Salonu yazısına göz atabilirsiniz.

Müge Keçeci 

COMMENTS

Yorum Yap

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>