İSTANBUL’DA SONBAHAR! İŞTE SONBAHARDA İSTANBUL’DA YAPABİLECEĞİNİZ 15 AKTİVİTE!


Bu şehrin her mevsimi ayrı güzeldir ama İstanbul her şehirden daha farklıdır sonbaharda!


Öncelikle yazıyı okurken bir şarkı tavsiyemiz var. Dinlemek için buraya buyrun…

Tuhaf bir şehir diyoruz ya İstanbul. Her mevsimde farklı bir anı bırakır hatırlarda. Her mevsimi ayrı bir ruh katar sana. Onunla olan aşkımız da başkadır. Ona duyduğumuz özlemde…

İstanbul bağımlılık yaratan bir sevgili gibidir. Ne kadar üzse de, zarar verse de, dengemizi de bozsa, kaçamadığımız…

Peki bu mevsimde ne yapılır İstanbul’da? Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Buyrun…

1- Nemli toprak kokusu, hafif serin bir hava…  İstanbul parklarında yağmur sonrası yürüyüş yapabilirsiniz. İstanbul’un en güzel parklarına göz atmanız için  sizi böyle alalım.

2- Gri bulutlar, belki yağmurlu bir gün ve martı seslerine karışan dalga sesleri… Bebek, Rumelihisarı ve Emirgan’da bulunan kahvaltıcılardan birinde bu havanın ve eşsiz İstanbul’un keyfini çıkarabilirsiniz.

3- Bozaaaa, Bozaaaa… Çocukluğuma dair kış habercilerinden olan bir sesti, sokaklardan yükselen “Bozaaa” sesi. Sevmezdim ama o sevmediğim içeceğin ailede yarattığı ortamı severdim. Şömine başında tüm aile, televizyonda ise Bizimkiler… Şimdi o günler kalmadı ama siz Sultanahmet’te bulunan Vefa Bozacısı’ndan bozanızı alıp evinizde bu ortamı yaratabilirsiniz.

4- Dar tenha sokaklarda tek tük bisikletliler, yazın hareketliliğini kaybetmiş, durgun bir ortam. Sadece yerlisinin olduğu samimi bir ortam… Evet sonbaharda İstanbul’a sadece yarım saat uzaklıkta olan Adaları gezebilirsiniz.

5- Ortaköy’den Boğaz’a karşı… Dar küçük sokaklar sizi çokta büyük olmayan bir meydana çıkarır, birçok cafenin bulunduğu. O cafelerden birine girin, demli sıcak çayınızı söyleyin. Kendinizi Boğaz’ın ritmine bırakın.

6- Hava daha çok soğumamışken, o esen serin rüzgar bazen insanı çok mutlu eder. Bazen o dalga sesleri duymak istemediğimiz sesleri engeller ya. Bazen işte ona çok ihtiyacımız olur. Düşüncelerden kaçmak, kafayı daha sesli şeylerle uyuşturmak isteriz. O zaman işte Sarayburnu gibi dalgaların vurduğu, kayaları yaladığı yerlerde olmalı.

7- Tarihi yarımadanın  dokusu ve havasıyla birlikte kendinize  İstanbul’un en eski parklarından biri olan Gülhane Parkında sakin bir gün hediye edebilirsiniz. Semaverinizi doldurun, simidinizi alın ve parkın rahat bir yerine kurulun.

8-Deniz kenarında geniş bir sahil şeridi, sadece siz ve sizin gibi yürüyüş tutkunları var. Dalgalar deniz kıyısındaki kayaları aşındırıyor, birkaç damla üzerinize sıçrıyor. Belki birkaç bisikletli belki birkaç patenli geçiyor. Evet Caddebostan sahilindesiniz. Anadolu Yakası’nda oturanların uğrak duraklarından biri olan upuzun ve geniş mi geniş Caddebostan Sahili’nde dinlendirici bir yürüyüş yapabilirsiniz.

9 – Sonbahar’da Boğaz sanki her yerden de başka bir renk alır. Hüzün kaplıdır belki ama o renkler sanki başka hiçbir yerde yoktur. Boğaz’ın iki yakasındaki eşsiz renkleri yakalamak için Boğaz turuna çıkabilirsiniz.

10 – Denizden hoşlanmıyor olabilirsiniz. Belkide sadece bir köşeden izlemek istersiniz bu manzarayı. O zaman sizler için önerim İstanbul Modern’de önce güzel bir sanat yolculuğu ardında da galerinin cafesinde bir kahve molası.

11- Gri bulutlar arasına karışan minareler, martı sesleri ve sessiz bir kalabalık. Taksim’e oradan Galata’ya oradan da Karaköy’e yürüyün. Bir mola verin balık pazarında. Mevsimin en lezzetli balıklarından bir ziyafet çekin kendinize.

12- Sonbahar’da insanın evden çıkası, hele kahvaltı için çıkası hiç gelmez. Ama sakin bir yer olsa, huzur ve sessizlik koksa, doğası ile büyülese? Çıkılır! Küçük bir köy olan Garipçe’de kendinize lezzetli ve doğal bir kahvaltı hediye edin.

13- Her mevsim doğanın en güzel armağanıdır. Ama sonbaharın yeri ayrıdır. Renkleri, yağmurları, yağmur sonrası toprak kokusu, denizin bir delirip bir dinmesi… Çokça büyüler insanı, çokça götürür uzaklara. Hele ki bu mevsimde deniz kenarındaysanız, bambaşka diyarlara doğru ilerler hayalleriniz, gözleriniz sabitken. Anadolu Yakası’nda Boğaz’ın en güzel semtlerinden biri olan Çengelköy’de bir simit ve sıcacık bir çayla kaptırın kendinizi engin hayaller denizinde sürüklenin.

14- Bir yağmur sonrası toprak kokusu dedik. İstanbul’da toprak mı kaldı? diye  sormakta haklısınız. Az kaldı ama kalanlar bizimdir. Polonezköy, Belgrad Ormanı gibi o kokuyu derince içinize çekebileceğiniz yerlerde alın soluğu.

15- İstanbul’da sonbahar demek, konser demek, sonbahar tiyatro demek… Kısacası sonbaharda İstanbul şehrin tüm duygularını bir arada yaşayabileceğiniz birbirinden farklı etkinliklerde soluğu almak demek. Önümüzdeki günlerde bizi bekleyen etkinlikleri görmek için sizleri Biletix sayfasına alalım.

Peki sizlerin sonbaharda İstanbul’da yapmaktan zevk aldığı şeyler nedir? Yorumlanızı bekliyorum.

Sevgiler…

Müge Keçeci

Yorum Yap

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>