BAYRAMDA İSTANBUL’DA YAPABİLECEĞİNİZ 9 ŞEY!


Bayramda İstanbul’un tadını İstanbul’da kalanlar çıkaracak.


Biliyorum gün sayıyorsunuz “Ah şu bayramcılar bir gitse de İstanbul’un doyasıya keyfini sürsek” diye. Merak etmeyin az kaldı gidiyoruz. Tabii aslında en güzeli bayramı İstanbul’da geçirmek. Geçtiğimiz sene Kurban Bayramı’nda İstanbuldaydım ve sanırım İstanbul’da çocukluğumdan bu yana geçirdiğim en güzel zamanlardan birini geçirdim. Sessiz, sakin, TRAFİKSİZ, dertsiz, tasasız. İstanbul’un bir ucuna mı gideceğim? Hiç dert değil 10 dakika önce çık hayli hayli yetişirsin felsefesinin rahatlığı ile hareket ettim. İnanılmaz bir deneyimdi. O yüzden bayramda İstanbul’da olacaklara az da olsa özenmiyor değilim.

Ama size bayram tatilinde İstanbul’a gitmeden önce bir güzellik yapacağım, hazır mısınız? İşte bayramda İstanbul’da yapabileceğiniz 10 şey!

1- Boğaz Keyfi! 
Sırasız, gürültüsüz, kalabalıktan uzak şehir hatları vapurları ile İstanbul Boğazı’nın her iskelesinde inerek dilediğinizce molalar vererek keyfini çıkarabilirsiniz.

2- Prens Adaları! 
Bayramın sadece bir gününü değil iki gününü bu güzel ve sakin adalara ayırın. Hatta belki bir gün konaklayabilirsiniz bile. Denizin, güneşin ve havalar soğumadan önce son güzel havaların tadını çıkarmak için Adaları tercih edebilirsiniz.

3- Asmalıescit & Beyoğlu
Şimdi şehir size kalacak ya, o gümbür gümbür adım atılamayan sokaklardan eser kalmayacak. Dilediğiniz gibi masa bulabileceksiniz. Sohbetin de, eğlencenin de tadını çıkarmak için Asmalımescit ve Beyoğlu’ndaki mekanları tercih edebilirsiniz.

4- Belgrad Ormanı! 
Dönüş ve gidiş çilesi olmadan gidilecek bir Belgrad Ormanı düşünün! Huzurla sporunuzu yaptıktan, doğayla iç içe zaman geçirdikten sonra evinize döndüğünüz o anı düşünün hem de her yerden yükselen çığlıklar, mangal kokuları ve  dönüş çilesi olmadan… Hoşunuza gitti değil mi? Evet bayramda gidebileceğiniz yerlerden biri de Belgrad Ormanı.

5- Arnavutköy! 
Sakin sahilde uzun uzun yürüyüş yapmaya kim hayır der ki? Arnavutköy’den başlayın, Bebek ve ardından Rumelihisarı’na doğu yola koyulun. Tabii aralarda mola da verebilirsiniz. Bebek’te bir dondurma molası, Rumelihisarı’nda ise bir çay molası verebilirsiniz.

6- Sirkeci!  
Bayram şekeri dendi mi, İstanbulluların adresi Hacı Bekir’dir. Siz de hem bayram şekerinizi alabilir hem de bu eski semti keşfe çıkabilirsiniz.

7- Pierre Loti! 
Eyüp’te bulunan Pierre Loti tepesinde soluğu almadan  önce Eyüp Sultan Camii’nde bayram duanızı edebilir ardından tepede de en kallavisinden bir Türk kahvesi içebilirsiniz.

8- İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi üzerinde turlayabilir hatta oradan kendinizi Galata ve oradan da Karaköy’de bulabilirsiniz. Hem alışveriş yapmak, hem de cadde üzerinde yer alan cafelerden birinde soluklanabilir, galerileri gezebilir ardından da Karaköy’deki restoranlardan birinde akşam yemeği ile gününüzü noktalayabilirsiniz.

9- Anadolu Yakası
Siz de Avrupa yakasında hem yaşayan hem de çalışanlardansanız Anadolu Yakası’nı bu bayram keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle Anadolu Yakası’nın sahil kesimindeki semtlerini keşfetmeyi deneyebilirsiniz. Bu semtler arasında Kuzguncuk, Beylerbeyi ve Üsküdar bizim önerilerimiz arasında.

Müge Keçeci 

Yorum Yap

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>